Korekta stawek amortyzacyjnych możliwa również wstecz
Dotychczasowe rozumienie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stawiało podatników CIT w niekorzystnej sytuacji. Wiąże się to z możliwością różnej interpretacji niejasno sformułowanych przepisów dotyczących korekty stawek amortyzacyjnych. Podatnicy doczekali się orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, które może poprawić ich sytuację.
Korekta amortyzacji a podatek
Sprawy dotyczyły przepisu, który został wprowadzony już dawno, ale który stał się podstawą sporów z organami administracyjnymi oraz sądami w wyniku pogorszonej sytuacji przedsiębiorców spowodowanej pandemią Covid-19. Dotyczący korekty stawek amortyzacyjnych zapis ustawy CIT jest zbudowany w sposób pozwalający na jego dwojakie rozumienie. Według części, powinien umożliwiać stosowanie go jedynie do zdarzeń przyszłych, a według części powinien umożliwiać działanie również wstecz.
Wyrok NSA w jednej sprawie dotyczącej tej kwestii zapadł już w 2022 roku. Mimo tego, organy oraz sądy niższej instancji w dalszym ciągu stały na stanowisku nieprzychylnym dla podatników. W styczniu tego roku doczekaliśmy się kolejnego orzeczenia w podobnej sprawie.
Korekta stawek amortyzacyjnych
Naczelny Sąd Administracyjny ponownie wskazał, że rozumienie zastosowania przepisów jedynie „do przodu” nie jest prawidłowe. Odnosząc się do samego systemu prawa jak i celów, jakie przyświecały ustawodawcy w momencie uchwalania przepisu stwierdził, że celem przepisu było stworzenie warunków do rozliczania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków już poniesionych przez przedsiębiorców.
Przyjmując wykładnię NSA za prawidłową, podatnicy u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym powinni móc dokonywać korekty stawek amortyzacyjnych za lata od 2018 roku.
Najnowsze orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego może być początkiem nowej linii orzeczniczej w podobnych sprawach. Takiej, która pozwoli na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw, które ucierpiały na skutek pandemii.
Autor:
Maciej Szkutnik
Specjalista ds. Podatków
Skontaktuj się ze specjalistą
Nowe unijne przepisy dotyczące sprzedaży towarów przez Internet i platformy handlowe
Od 13 grudnia 2024 roku obowiązywać będą przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988, które...
Kiedy firma powinna przejść restrukturyzację?
Restrukturyzacja to proces, który może uratować firmę przed bankructwem i dać jej szansę na odzyskanie stabilności finansowej....
Co jeśli restrukturyzacja się nie uda?
Restrukturyzacja jest narzędziem, które ma na celu uchronienie przedsiębiorstwa przed bankructwem i umożliwienie mu dalszego...