Oszustwo ubezpieczeniowe

- Łukasz Oleś
- 16 lutego 2022
Wyłudzenia odszkodowania w polskich realiach jest sytuacją nierzadką. Koszt niektórych ubezpieczeń jest niewielki, a odszkodowanie z tytułu szkody może okazać się znaczące. W takiej sytuacji sprawca może zdecydować się na spowodowania zdarzenia w celu uzyskania odszkodowania, czyli dokonania lub usiłowania przestępstwa oszustwo ubezpieczeniowe.
Oszustwo ubezpieczeniowe – na czym polega?
Zgodnie z treścią art. 298 k.k. kto, w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, powoduje zdarzenie będące podstawą do wypłaty takiego odszkodowania. Innymi słowy sprawca, którym może być każdy (przestępstwo powszechne) tworzy sytuację, która wiązać się może z wypłatą odszkodowania. Typowym, popularnym przykładem jest spowodowanie kolizji drogowej (tzw. ustawka), gdzie jeden uczestnik (poszkodowany) zostaje uderzony przez inny pojazd (sprawca). Ten drugi co do zasady ponosi odpowiedzialność, a naprawa pojazdu oraz skutki osobowe zdarzenia są likwidowane z polisy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Innym działaniem, które można określić jako typowe, to podpalenia. Sprawca umyślnie podkłada ogień mając na celu częściowe lub całkowite uszkodzenia przedmiotu ubezpieczenia (np. budynku).Oszustwo ubezpieczeniowe – co mi grozi?
Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.Do jego dokonania dochodzi już w momencie wystąpienia zdarzenia i nie ma znaczenia czy doszło do wypłaty odszkodowania. Zatem nie musi nastąpić pokrycie szkody z polisy, aby sprawca odpowiadał za swój czyn. Nierzadkie są przypadki, że nieświadomy zakresu ubezpieczenia tworzy sytuację, co do której jest pewien, że skutkować będzie wypłatą odszkodowania, a ostatecznie do tego nie dochodzi. Sprawca, który dobrowolnie zapobiegł zapłacie odszkodowania (czynny żal), karze nie podlega. Przepis tutaj pozostawia furtkę tym osobom, które rozmyśliły się i planują odstąpić od dokonania.Zostałem oskarżony o popełnienie oszustwa ubezpieczeniowego – co teraz?
Jeżeli jesteś podejrzany o popełnienie czynu określonego w art. 298 § 1 kodeksu karnego, niezwłocznie skontaktuj się z naszą kancelarią w Katowicach. Posiadamy zespół doświadczonych adwokatów zajmujących się tego typu sprawami. Nie bez znaczenia jest, że w naszym zespole są osoby, które świadczyły usługi na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych, w tym w zakresie likwidacji szkód i obsługi tzw. fraudów (wyłudzeń).Napisz do nas
Komentarze
Zostaw komentarz
— Artykuły, które mogę Cię zainteresować
Jednym z najczęściej stawianym przedsiębiorcom zarzutów jest tzw. „pozorne bankructowo”. Zgodnie z treścią art. 301 k.k. każdy kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli udaremnia lub ogranicza zaspokojenie ich należności przez to, że tworzy ….
MARZEC
05
Wyłudzenia odszkodowania w polskich realiach jest sytuacją nierzadką. Koszt niektórych ubezpieczeń jest niewielki, a odszkodowanie z tytułu szkody może okazać się znaczące…
MARZEC
15
Sąd uznał Cię za winnego zarzuconego w akcie oskarżenia czynu? Nie zgadzasz się z wymiarem kary lub środka karnego? Sąd odmówił Ci wyrażenia zgody na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego? …
LUTY
23