Uszkodzenie pojazdu firmowego – czy należy się odszkodowanie?

Szkody komunikacyjne to jedne z najczęstszych spraw zgłaszanych do Towarzystw Ubezpieczeniowych. Obecnie wielu przedsiębiorców ma wprowadzone pojazdy mechaniczne do ewidencji środków trwałych, wypełniając przy tym liczne obowiązki ustawowe, w tym wykupując obowiązkowe ubezpieczenie.  Czy za każdą szkodę należy się odszkodowanie?

Firmowe OC czy AC?

W pierwszej kolejności należy rozróżnić dwa rodzaje ubezpieczeń oferowanych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Pierwsze z nich, OC, jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy ono szkód, które spowodował sam ubezpieczający, tym samym jest obowiązany do zapłaty na rzecz podmiotu trzeciego stosownego odszkodowania. Poprzez zawarcie stosownej umowy to ubezpieczyciel pokrywa koszty należnego odszkodowania za szkody wywołane przez ubezpieczającego.

Z kolei ubezpieczenie AC (autocasco) to ubezpieczenie dobrowolne i dotyczy ewentualnych szkód własnych czy zabezpieczenia ewentualnego uszkodzenia pojazdu własnego przez bliżej nieokreślone podmioty. W tym wypadku Ubezpieczyciel wypłaca na rzecz osoby ubezpieczonej stosowne odszkodowanie, jako że nie można w tym wypadku pociągnąć osoby trzeciej do odpowiedzialności.

Czy zawsze można otrzymać ubezpieczenie za szkodę w pojeździe?

Należy mieć na uwadze, że wypłata ubezpieczenia jest zależna od kilku czynników. Pierwszym i  najistotniejszym czynnikiem jest ustalenie odpowiedzialności za powstałą szkodę. Może ona być przypisana przedsiębiorcy, osobie trzeciej lub bliżej nieokreślonej osobie czy też czynnikowi zewnętrznemu. Jedynie w przypadku ustalenia odpowiedzialności osoby trzeciej odszkodowanie będzie wypłacone z jego polisy. W innych sytuacjach przedsiębiorca otrzyma odszkodowanie ze swojego autocasco, o ile posiada takowe. Odrębną kwestią pozostaje sama treść polisy ubezpieczeniowej.  To na jej podstawie można ustalić, czy za ten konkretny rodzaj szkody czy też zdarzenie, które wpłynęło na uszkodzenie pojazdu przysługuje przedsiębiorcy odszkodowanie oraz czy pokryje szkodę w pełnym zakresie.

Towarzystwa Ubezpieczeń często wypłacają zaniżone odszkodowania bądź odmawiają w całości ich wypłaty. Nasza firma każdorazowo analizuje stan faktyczny i jest w stanie ocenić, czy jest możliwość uzyskania odszkodowania za uszkodzony pojazd, zarówno przy szkodzie częściowej jak i całkowitej.

W przypadku problemów z uzyskaniem odszkodowania, zachęcamy do kontaktu.

Autor:

Rafał Drzewiecki

Adwokat, Mediator, Doradca sukcesyjny

Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej dla osób fizycznych. Dużą wagę przywiązuje do prób polubownego rozwiązania sporu, także w sprawach karnych. Realizuje się zawodowo w prawie karnym, ponieważ aplikację adwokacką odbywał u adwokata specjalizującego w tej właśnie dziedzinie. Szczególnie interesuje się tematyką postpenitencjarną: systemem dozoru elektronicznego, przerwy w odbywaniu kary, warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Skontaktuj się ze specjalistą