Zawezwanie do próby ugodowego rozwiązania sporu a bieg terminu przedawnienia

Zawezwanie do próby ugodowej ma charakter pojednawczy przed sądem, gdzie jedna ze stron wzywa drugą do wypracowania porozumienia w przedmiocie ugody kończącej spór. Nie jest to jednak częste zjawisko. Natomiast zawezwanie do próby ugodowej odgrywa ważną rolę w kontekście terminu przedawnienia.

Czy zawezwanie do ugodowego rozwiązania sporu przerywa bieg przedawnienia?

Artykuł 123 § 1 pkt 1 k.c. stanowi, że bieg przedawnienia przerywa się „przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia”. Zawezwanie do próby ugodowej jednoznacznie stanowi czynność podejmowaną przed sądem w celu dochodzenia swojego roszczenia. Warto podkreślić, że przy ocenie przerwania biegu przedawnienia nie ma znaczenia, czy działanie to wywołało skutki prawne. Oznacza to, że rezultat postępowania pojednawczego, czyli zawarcie ugody lub niemożność zawarcia ugody przed sądem, nie ma wpływu na przerwanie biegu przedawnienia.

Skutki przerwania biegu przedawnienia

Po każdym przerwaniu przedawnienia, bieg tego okresu rozpoczyna się od nowa. Biorąc za przykład, że przerwanie to wynika z zawezwania do próby ugodowej, nowy cykl przedawnienia nie rozpocznie się, dopóki postępowanie pojednawcze nie zostanie zakończone. W takiej sytuacji następny okres przedawnienia zacznie biec, gdy postanowienie sądu w sprawie zawezwania do próby ugodowej stanie się prawomocne.

Zawezwanie do próby ugodowej – orzecznictwo w zakresie przedawnienia

Według orzecznictwa Sądu Najwyższego, zawezwanie do próby ugodowej może przerwać bieg przedawnienia, pod warunkiem jednoznacznego określenia przedmiotu żądania i jego wysokości w treści wniosku. Wniosek o przeprowadzenie posiedzenia pojednawczego jest traktowany jako forma dochodzenia roszczenia, ponieważ może on doprowadzić do osiągnięcia celu, jakiemu służy dochodzenie roszczenia poprzez wniesienie pozwu.  (Wyrok SN z dnia 16 kwietnia 2014 r., V CSK 274/13).

Należy jednak mieć na względzie, że zawezwanie do próby ugodowej nie przerwie biegu przedawnienia wobec innych roszczeń wynikających z tego samego stosunku prawnego. Tak jak nie przerwie przedawnienia w przypadku roszczeń przekraczających kwotę określoną
w zawezwaniu. Zatem kluczowe znaczenie ma precyzyjne sformułowanie zarówno przedmiotu, jak i wysokości roszczenia.

W orzecznictwie można znaleźć też pogląd mówiący o tym, że w przypadku, gdy strona pozwana wykaże, że zamiar wnioskodawcy w zawezwaniu do próby ugodowej ogranicza się jedynie do wywołania skutku w postaci przerwania terminu przedawnienia, to czynność ta nie zostanie uznana za przerywającą bieg przedawnienia (Wyrok SA w Szczecinie z dnia 17 października 2018 r., I AGa 158/18).

Autor:

Rafał Drzewiecki

Adwokat, Mediator, Doradca sukcesyjny

Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej dla osób fizycznych. Dużą wagę przywiązuje do prób polubownego rozwiązania sporu, także w sprawach karnych. Realizuje się zawodowo w prawie karnym, ponieważ aplikację adwokacką odbywał u adwokata specjalizującego w tej właśnie dziedzinie. Szczególnie interesuje się tematyką postpenitencjarną: systemem dozoru elektronicznego, przerwy w odbywaniu kary, warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Skontaktuj się ze specjalistą