Cyfryzacja wniosków Urzędu Skarbowego

Urzędy skarbowe starając się dorównać kroku postępującemu rozwojowi technologicznemu, wprowadzają coraz to nowe udogodnienia. Często zdarza się, że ograniczają tym samym możliwości podatników do wyboru sposobu wysyłki dokumentów. Obecnie najpopularniejsze formularze zgłoszeniowe do urzędów skarbowych dostarczać można na trzy sposoby. Najpopularniejszą – drogą pocztą, przy wykorzystaniu przesyłek poleconych, poprzez użycie portalów internetowych oraz przez osobistą wizytę w urzędzie i osobiste złożenie dokumentów w biurze podawczym.

Jednak od początku 2024 r. nastąpiły zmiany w zakresie katalogu spraw, które załatwiać można tylko za pośrednictwem Internetu. Najważniejsze zmiany nastąpiły w portalu PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Modyfikacje dotyczą wprowadzenia możliwości elektronicznego składania wniosków o wydanie wiążących informacji.

Czy zawezwanie do ugodowego rozwiązania sporu przerywa bieg przedawnienia?

Od 1 stycznia wyłącznie w formie elektronicznej można złożyć wnioski o wydanie:

  1. wiążącej informacji stawkowej (WIS),
  2. wiążącej informacji akcyzowej (WIA),
  3. wiążącej informacji o pochodzeniu (WIP).

Co ważne, wnioski składane w formie papierowej nie będą rozpatrywane. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wniosek został złożony przed 1 stycznia 2024 r., a WIS nie została jeszcze wydana.

Ministerstwo Finansów wychodzi jednak naprzeciw, pytaniom podatników i stara się ułatwić cały proces wysyłki. Zarówno w e-Urzędzie Skarbowym jak i na platformie PUESC udostępniają bezpośrednie zakładki prowadzące krok po kroku przez całą procedurę. Wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) złożyć można poprzez e-Urząd Skarbowy. Przygotowanie oraz wysyłkę wniosku o wiążące informacje akcyzowe lub wiążące informacji o pochodzeniu (WIA, WIP) zrealizować można natomiast z użyciem konta na platformie PUESC.

Wszelkie powyższe wnioski wydane są przez ten sam organ – Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. To właśnie do niego kierować należy wszystkie powyższe dokumenty. Takie scalenie oraz przyspieszenie procesów cyfrowych ma na celu poprawę efektywności całego systemu i umożliwienie podatnikom załatwiania swoich spraw bez konieczności opuszczania swojego miejsca zamieszkania.

Wniosek o wydanie WIS

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) przyjmuje formę wnioskową, oznacza to, że jest wydawana na wniosek podatnika – przedsiębiorcy prowadzącego działalność w Polsce, gdy ma wątpliwości co do właściwej klasyfikacji lub stawki VAT dla oferowanych towarów lub usług. Wniosek o wydanie WIS od 1 lipca 2023 r. nie podlega opłacie.

Wiążąca informacja akcyzowa jest decyzją wydawaną na potrzeby opodatkowania akcyzą wyrobu akcyzowego albo samochodu osobowego, organizacji obrotu wyrobami akcyzowymi lub oznaczania tych wyrobów znakami akcyzy na wniosek podmiotu dokonującego albo zamierzającego dokonywać czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą czy też organizacji obrotu wyrobami akcyzowymi lub oznaczania znakami akcyzy. Złożenie wniosku o wydanie WIA jest – podobnie jak wniosek o WIS – bezpłatne.

Natomiast WIP, czyli wiążąca informacja o pochodzeniu jest decyzja wydawaną na wniosek osoby zainteresowanej. Dokument ten pozwala na odpowiednie sklasyfikowanie według jakiego kodu taryfy celnej i jednego kraju pochodzenia, grupy krajów lub terytorium określić należy dany towar. Wniosek ten nie podlega opłacie, a jego wysyłka możliwa jest wyłącznie przy wykorzystaniu praformy PUESC.

Autor:

Agnieszka Szkutnik

Doradca podatkowy, Ekspert ds. cła i akcyzy

Ekspert do spraw cła i akcyzy. Doradca podatkowy. Przez ponad 25 lat funkcjonariusz celny i celno – skarbowy na stanowiskach kontrolnych, orzeczniczych i kierowniczych. Wspomaga działanie przedsiębiorców, w tym agencji celnych w zakresie doradztwa celnego, akcyzy, podatku od gier, upoważnionego przedsiębiorcy o statusie AEO, czy też składów podatkowych i celnych. Służy pomocą w uzyskaniu Wiążącej Informacji Taryfowej oraz w rozwiązywaniu problemów związanych z obowiązkami i kontrolą w ramach systemu SENT.

Skontaktuj się ze specjalistą