Jak mogę przenieść prawa autorskie?

Czym właściwie są prawa autorskie i jaki jest ich podział?

Prawa autorskie to zbiór praw mających na celu ochronę twórców i ich dzieł przed nieuprawnionym wykorzystaniem. Dzielą się one na prawa majątkowe i osobiste. Prawa autorskie majątkowe odnoszą się do rozporządzania utworem i pobierania z tego tytułu korzyści, natomiast prawa autorskie osobiste chronią więź między utworem a twórcą. Podział ten jest o tyle istotny, iż przenieść można tylko autorskie prawa majątkowe, ponieważ osobiste są niezbywalne i trwale związane z osobą twórcy.

Autorskie prawa majątkowe jako przedmiot umowy

Zgodnie z art. 41 Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych, autorskie prawa majątkowe mogą być przedmiotem umów, a umowy te zwane są umowami autorskoprawnymi. Możemy wśród nich wyróżnić umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz umowę licencyjną, która w odróżnieniu od tej pierwszej nie przenosi praw, a jedynie upoważnia do korzystania z nich.

Jak skutecznie przenieść prawa autorskie?

Umowa musi być zawarta w formie pisemnej, pod rygorem nieważności, co oznacza, że jej niedochowanie prowadzi do bezwzględnej nieważności czynności prawnej. Co ważne, w umowie musi być wyraźnie napisane, że strona zobowiązuje się przenieść prawa, ponieważ w braku jednoznacznego stwierdzenia, taka umowę poczytuje się jako licencję niewyłączną. Niezbędnymi składnikami umowy autorskoprawnej jest oznaczenie utworu oraz określenie pól eksploatacji.

Czym są pola eksploatacji utworu?

Pola eksploatacji odnoszą się do sposobów korzystania z utworu po zdobyciu do niego praw. Może być to między innymi wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu, publiczne wykonanie lub wyświetlanie. Zawarta umowa będzie dotyczyć tylko tych pól eksploatacji, które umowa wyraźnie wymieni. Nie jest bowiem możliwe oznaczenie, że umowa ma dotyczyć wszystkich pól eksploatacji.

Wypowiedzenie umowy i odstąpienie – prawa autorskie

Twórca ma prawo odstąpić od umowy lub ją wypowiedzieć, jeśli jest to konieczne ze względu na jego istotne interesy twórcze. Odstąpienie od umowy prowadzi do unieważnienia stosunku prawnego z mocą wsteczną, co oznacza, że strony są zobowiązane do zwrotu wzajemnych świadczeń, o ile jest to możliwe. Wypowiedzenie umowy natomiast działa jedynie na przyszłość, nie zmieniając skutków prawnych zawartych wcześniej.

Warto skorzystać z pomocy adwokata przy konstruowaniu umowy o przeniesienie praw autorskich, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje prawa i uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości.

Autor:

Rafał Drzewiecki

Adwokat, Mediator, Doradca sukcesyjny

Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej dla osób fizycznych. Dużą wagę przywiązuje do prób polubownego rozwiązania sporu, także w sprawach karnych. Realizuje się zawodowo w prawie karnym, ponieważ aplikację adwokacką odbywał u adwokata specjalizującego w tej właśnie dziedzinie. Szczególnie interesuje się tematyką postpenitencjarną: systemem dozoru elektronicznego, przerwy w odbywaniu kary, warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Skontaktuj się ze specjalistą