Rejestracja znaku towarowego na terenie Unii Europejskiej

Prowadzenie działalności na terenie paru państw Unii Europejskiej może wiązać się z koniecznością rejestracji znaku towarowego nie tylko na poziomie krajowym. Unijny znak towarowy pozwala na zapewnienie ochrony we wszystkich krajach członkowskich UE za pomocą jednej rejestracji.

Jak zarejestrować Unijny Znak Towarowy?

Unijny znak towarowy może zostać zgłoszony do rejestracji zarówno przez samego zgłaszającego, jak i przez pełnomocnika. Proces rejestracji polega na złożeniu odpowiedniego wniosku do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Po przeprowadzeniu rejestracji w jednym z urzędowych języków UE, właściciel uzyskuje wyłączne prawa na terytorium wszystkich obecnych i przyszłych państw członkowskich. Unijny znak towarowy cechuje się jednolitym charakterem, co gwarantuje identyczne skutki prawne w całej Unii Europejskiej.

Koszty rejestracji Unijnego Znaku Towarowego

Wraz ze złożeniem wniosku w ciągu miesiąca należy uiścić obowiązkową opłatę umożliwiającą rozpoczęcie procesu rejestracji. Koszt zgłoszenia znaku towarowego drogą elektroniczną wynosi 850 EUR.

Weryfikacja formalna i merytoryczna znaku towarowego w EUIPO

Po złożeniu wniosku rozpoczyna się etap weryfikacji. Urząd analizuje wniosek o rejestrację znaku towarowego pod względem formalno-prawnym oraz merytorycznym, czyli sprawdza, czy spełnia on wszystkie wymagania i jest poprawnie wypełniony. W ramach weryfikacji merytorycznej sprawdza się, czy identyczny lub podobny znak towarowy nie został już zarejestrowany i czy nie znajduje się w unijnej bazie znaków towarowych.

Ochrona Unijnego Znaku Towarowego – co warto wiedzieć?

Po tej analizie Urząd wysyła powiadomienia do właścicieli znaków identycznych lub podobnych do zgłaszanego znaku. Ci właściciele, a także inne firmy lub osoby, mają prawo wnieść sprzeciw wobec rejestracji znaku towarowego w ciągu 3 miesięcy od daty publikacji zgłoszenia. Jeśli nie zostanie wniesiony sprzeciw lub jeśli sprzeciw zostanie odrzucony, znak towarowy zostanie zarejestrowany, a informacja o rejestracji opublikowana.

Przedłużenie ochrony Unijnego Znaku Towarowego

Ochrona unijnego znaku towarowego trwa 10 lat od daty zgłoszenia i może być przedłużana na kolejne 10-letnie okresy.

Znaki towarowe w UE – jak chronić swoją markę?

Podsumowując, rejestracja znaku towarowego na terenie Unii Europejskiej jest obecnie podstawą bezpiecznego funkcjonowania przedsiębiorstw prowadzących działania poza granicami kraju, a ochrona prawna marki pozwala zapobiec potencjalnym naruszeniom ze strony konkurencji.

Autor:

Rafał Drzewiecki

Adwokat, Mediator, Doradca sukcesyjny

Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej dla osób fizycznych. Dużą wagę przywiązuje do prób polubownego rozwiązania sporu, także w sprawach karnych. Realizuje się zawodowo w prawie karnym, ponieważ aplikację adwokacką odbywał u adwokata specjalizującego w tej właśnie dziedzinie. Szczególnie interesuje się tematyką postpenitencjarną: systemem dozoru elektronicznego, przerwy w odbywaniu kary, warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Skontaktuj się ze specjalistą