Dzierżawa znaku towarowego jako metoda optymalizacji podatkowej

Znak towarowy może być nie tylko narzędziem ochrony marki, ale także skutecznym sposobem na optymalizację podatkową. Dzierżawa lub licencjonowanie znaków towarowych pozwala na znaczące zmniejszenie obciążeń podatkowych.

    Przychód z dzierżawy znaku towarowego

    Zgodnie z najnowszym orzecznictwem oraz interpretacjami indywidualnymi wydawanymi przez Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej, przychód z dzierżawy znaku towarowego może być traktowany jako przychód z najmu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT). Co za tym idzie – dla tego rodzaju przychodu jest możliwe zastosowanie 8,5% stawki ryczałtu podatku dochodowego od osób fizycznych. Tym samym, zamiast obciążania się podwójnym opodatkowaniem w postaci CIT na poziomie spółki oraz PIT przy wypłacie dywidendy, przedsiębiorca będący wspólnikiem oraz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może skorzystać z korzystniejszej opcji dzierżawy znaku towarowego.

    Kryteria do spełnienia

    Aby skorzystać z takiej możliwości, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Przede wszystkim, znak towarowy musi być prawidłowo zarejestrowany w Urzędzie Patentowym, co zapewnia jego ochronę prawną oraz potwierdza jego wartość. Następnie konieczne jest ustalenie rynkowej wyceny znaku, aby czynsz dzierżawny był zgodny z jego realną wartością. Dodatkowo warto wspomnieć, że właścicielem znaku towarowego nie może być spółka, lecz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

    Należy podkreślić, że każda sytuacja prawno-podatkowa jest inna. W związku z tym warto rozważyć indywidualną analizę swojej sytuacji oraz możliwości, jakie oferuje dzierżawa znaku towarowego. Skorzystanie z profesjonalnych usług doradztwa pozwoli na dopasowanie najlepszych rozwiązań do specyfiki danej działalności.

    Autor:

    Dr Artur Oleś

    Adwokat, Doradca podatkowy, EMBA

    Adwokat, doradca podatkowy, doktor nauk prawnych, EMBA, Prezes Sądu Arbitrażowego przy RIPH w Gliwicach. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z optymalizacjami podatkowymi, fuzjach i przejęciach oraz w prawie karnym i karno-skarbowym. Autor publikacji naukowych poświęconych m.in. ordynacji podatkowej, podatkowi VAT i dochodom uzyskiwanym za pośrednictwem planów motywacyjnych w postaci akcji oraz opcji na akcje.  Posiada bogate doświadczenie i szeroką wiedzę z zakresu prawa i podatków.

    Skontaktuj się ze specjalistą