Skarga pauliańska w postępowaniu sanacyjnym

Postępowanie sanacyjne jest to jedno z postępowań restrukturyzacyjnych, które w najszerszym zakresie zmierza do poprawy kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz jego powrotu do płynności finansowej. Dla wielu przedsiębiorstw jest to rozwiązanie najkorzystniejsze, przy czym dopiero konsultacja z doradcą restrukturyzacyjnym pozwoli dobrać odpowiednie środki.

Na czym polega postępowanie sanacyjne?

Postępowanie sanacyjne polega na tym, iż mienie służące prowadzeniu danego przedsiębiorstwa stają się masą sanacyjną z której są zaspokajani wierzyciele, a zarząd tą masą zostaje przekazany do zarządzania zarządcy. Dłużnik zostaje więc odsunięty od zarządzania przedsiębiorstwem, a w jego miejsce wchodzi najczęściej doradca restrukturyzacyjny.  , a więc do czynności zwykłych, standardowych, podejmowanych na co dzień. Wśród działań podejmowanych przez zarządcę masy sanacyjnej mogą być np. odstąpienie od niekorzystnej dla przedsiębiorstwa umowy czy ograniczenie etatów. Wśród tych działań może być również skarga pauliańska.

Czym jest skarga pauliańska w postępowaniu sanacyjnym?

Skarga pauliańska jest to instytucja prawa, w której występują trzy strony-dłużnik, wierzyciel oraz osoba trzecia. Zgodnie z treścią kodeksu cywilnego, jest to roszczenie o ustalenie bezskuteczności czynności prawnej, która przy postępowaniu sanacyjnym doprowadziła do uszczuplenia majątku przedsiębiorstwa. Najczęściej dotyczy to umów darowizn, sprzedaży nieruchomości czy użytkowania wieczystego. Samo powództwo wytaczane jest przez zarządcę masy sanacyjnej przeciwko osobie trzeciej o uznanie bezskuteczności czynności, która okazała się niekorzystna dla przedsiębiorcy. Tego typu uprawnienie ma w istocie doprowadzić do poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa poprzez zwrot na jego rzecz aktywów bądź wyzbycie się niekorzystnych zobowiązań (np. niekorzystnych umów). Równocześnie należy mieć na uwadze, że doradca restrukturyzacyjny (bądź inny zarządca) ma ograniczony termin na wniesienie skargi pauliańskiej. Przy postępowaniu sanacyjnym jest to rok od otwarcia tego postępowania, a zatem po jego upływie nie ma możliwości wniesienia o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną.

W przypadku zainteresowania możliwością naprawy przedsiębiorstwa oraz poprawy jego płynności finansowej, zapraszamy do kontaktu.

Autor:

Grzegorz Streckbein

Doradca restrukturyzacyjny, Adwokat

Doradca restrukturyzacyjny. Adwokat. Studia prawnicze ukończył na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W swojej codziennej praktyce zajmuje się przede wszystkim kwestiami związanymi z bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych, ze szczególnym naciskiem na obsługę korporacyjną. W obrębie jego zainteresowań pozostają także sprawy z zakresu reorganizacji oraz fuzji i przejęć (M&A). Doradza zarządom oraz radom nadzorczym spółek kapitałowych.

Skontaktuj się ze specjalistą