Nadchodzące zmiany w podatku akcyzowym

Od 1 stycznia 2024 r. czeka nas kilka zmian w ustawie o podatku akcyzowym. Nie są to zmiany istotnie przełomowe, a dotyczą dwóch zagadnień: elektronicznych ewidencji oraz sposobu składania wniosku o wydanie Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA).

Zmiany w podatku akcyzowym

Jeszcze w 2021 roku planowano zmianę ustawy o podatku akcyzowym poprzez wprowadzenie obowiązku stosowania tylko i wyłącznie ewidencji w postaci   elektronicznej. Początkowo przepis miał wejść w styczniu 2022 roku, następnie w kolejnych latach, co ostatecznie zostaje właśnie uchylone.

Ustawa z dnia 16 czerwca 2023 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw uchyla planowane zmiany. Reasumując, wykreślany jest punkt mówiący o tym, że ewidencje prowadzi się wyłącznie w postaci elektronicznej, a co za tym idzie prowadzenie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy możliwe będzie w dalszym ciągu zarówno w postaci papierowej jak też elektronicznej.

Ważne jest to, że obecne przepisy wykonawcze stosuje się do 31 stycznia 2024r. 

Wiążące informacje akcyzowe (WIA)

Kolejna planowana zmiana to obowiązek obsługi wiążących informacji akcyzowych (WIA) wyłącznie za pośrednictwem systemu PUESC, zarówno ze strony wnioskodawcy, jak i ze strony Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej .

Wniosek o WIA w postaci papierowej nie będzie stosowany, pisma w sprawie WIA będą składane za pośrednictwem systemu PUESC, a korespondencja będzie doręczana na konto wnioskodawcy lub pełnomocnika w tym systemie.

Złożenie wniosku innym kanałem komunikacji, niż za pośrednictwem konta na PUESC, będzie nieskuteczne. 

Od kiedy zmiany w podatku akcyzowym?

Powyższe zmiany wejdą 1 stycznia 2024r., natomiast na 1 lipca 2024 roku planowana jest zmiana dotycząca rozszerzenia ulgi dla małych gorzelni.

Autor:

Agnieszka Szkutnik

Doradca podatkowy, Ekspert ds. cła i akcyzy

Ekspert do spraw cła i akcyzy. Doradca podatkowy. Przez ponad 25 lat funkcjonariusz celny i celno – skarbowy na stanowiskach kontrolnych, orzeczniczych i kierowniczych. Wspomaga działanie przedsiębiorców, w tym agencji celnych w zakresie doradztwa celnego, akcyzy, podatku od gier, upoważnionego przedsiębiorcy o statusie AEO, czy też składów podatkowych i celnych. Służy pomocą w uzyskaniu Wiążącej Informacji Taryfowej oraz w rozwiązywaniu problemów związanych z obowiązkami i kontrolą w ramach systemu SENT.

Skontaktuj się ze specjalistą