Spółka w Niemczech a Pakiet Mobilności

Unijny Pakiet Mobilności spowodował, że polskim przewoźnikom drogowym jest coraz trudniej wykonywać przewozy towarów w innych krajach Unii Europejskiej. Wielu przewoźników jest zmuszonych do ograniczenia działalności ze względu na niemożność sprostania nowym regułom dotyczącym kabotażu oraz przewozów cross-trade.

Unijny Pakiet Mobilności – spółka w Niemczech

Unijny Pakiet Mobilności spowodował, że polskim przewoźnikom drogowym jest coraz trudniej wykonywać przewozy towarów w innych krajach Unii Europejskiej. Wielu przewoźników jest zmuszonych do ograniczenia działalności ze względu na niemożność sprostania nowym regułom dotyczącym kabotażu oraz przewozów cross-trade.

Spółka w Niemczech a pakiet mobilności, czyli jak ułatwić sobie wykonywanie przewozów?

Wiele firm decyduje się na przeniesienie części działalności do Niemiec ze względu na możliwość uzyskania nieograniczonego dostępu do wykonywania przewozów na tym rynku. Działalność gospodarczą w Niemczech można prowadzić w formie jednoosobowej firmy, spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz innych form. Najbardziej polecana przez nas jest spółka z o. o. – Gesellschaft mit beschränkter Haftung – GmbH.

Jak założyć spółkę w Niemczech?

Założenie spółki następuje poprzez zawarcie umowy spółki, a jeśli jest to spółka, którą zakłada jeden wspólnik to poprzez akt założycielski. Zawsze powinny one mieć formę aktu notarialnego. Od sierpnia 2022 roku istnieje też możliwość założenia GmbH przez Internet. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) powstaje wskutek wpisu do rejestru handlowego i jest to spółka kapitałowa, której odpowiedzialność wspólników jest ograniczona. Posiada ona osobowość prawną i do założenia należy wnieść 25.000 EUR do kapitału zakładowego. Rejestracja odbywa się w sądzie rejonowym rejestrowym, w którego okręgu spółka ma swoją siedzibę. Ważne jest też, by mieć tytuł do siedziby np. umowę najmu. Obligatoryjnie należy powołać zarząd składający się przynajmniej z jednego członka.

Należy pamiętać, że pracownicy spółki zarejestrowanej w Niemczech będą podlegać niemieckim przepisom prawa pracy, ich pensja będzie oskładkowana i opodatkowana według niemieckich zasad ubezpieczeń społecznych. Dochody GmbH są opodatkowane 15% podatkiem CIT. Dodatkowo trzeba zapłacić dopłatę solidarnościową – 0,825%. Opodatkowanie dywidendy wynosi 25%.

Zakłada się, że koszt założenia spółki wynosi do 1000 Euro wliczając w to m. in. opłaty sądowe i opłaty notarialne. Dodatkowo należy doliczyć ewentualne wynagrodzenie dla prawników koordynujących założenie spółki.

Licencja transportowa dla spółki w Niemczech

Samo założenie spółki to nie koniec formalności. Podobnie jak w Polsce trzeba uzyskać licencję transportową na przewozy krajowe lub międzynarodowe. Wniosek o uzyskanie tego typu zezwolenia można złożyć w lokalnych urzędach samorządowych i tam są wydawane te licencje.  Licencję otrzymuje się na okres 10 lat i uprawnia ona do wykonywania nieograniczonych przez Pakiet Mobilności przewozów towarów wewnątrz Niemiec.

Dla kogo polecana firma transportowa w Niemczech?

Założenie działalności gospodarczej w Niemczech rekomenduje się przedsiębiorstwom transportowym wykonującym przeważającą ilość przewozów w Niemczech na zlecenie spedycji niemieckich oraz swoich klientów w tym kraju np. hurtowni, zakładów produkcyjnych, dystrybutorów itp. Pozwoli to na nieograniczony dostęp do rynku.  wykonujących transporty na zlecenie spedycji niemieckich.

BTLA LEGAL w ramach zespołu GERMAN DESK oferuje usługi doradztwa prawnego w zakresie zakładania działalności gospodarczej w Niemczech oraz koordynuje proces zakładania spółek.

Autor:

Dr Artur Oleś

Adwokat, Doradca podatkowy, EMBA

Adwokat, doradca podatkowy, doktor nauk prawnych, EMBA, Prezes Sądu Arbitrażowego przy RIPH w Gliwicach. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z optymalizacjami podatkowymi, fuzjach i przejęciach oraz w prawie karnym i karno-skarbowym. Autor publikacji naukowych poświęconych m.in. ordynacji podatkowej, podatkowi VAT i dochodom uzyskiwanym za pośrednictwem planów motywacyjnych w postaci akcji oraz opcji na akcje.  Posiada bogate doświadczenie i szeroką wiedzę z zakresu prawa i podatków.

Skontaktuj się ze specjalistą