Przedawnienie roszczeń ZUS względem przedsiębiorcy

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy wykonującego działalność w Polsce jest płatność składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składki zdrowotne czy składki na ubezpieczenie społeczne. Nie zawsze jednak przedsiębiorca uiści należne składki, czym naraża się na podjęcie przez ZUS działań windykacyjnych. Czy roszczenie o zapłatę zaległych składek się przedawnia bądź podlega dziedziczeniu?

Okres przedawnienia zobowiązań wobec ZUS

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na odmienne regulacje dotyczące przedawnienia roszczeń ZUS względem przedsiębiorcy co do składek, które stały się wymagalne przed 1 stycznia 2012 r., a odmienne co do przedawnienia składek wymagalnych po tejże dacie. W zakresie składek, które przedsiębiorca był obowiązany opłacić przed 1 stycznia 2012 r., przedawnienie wynosi 10 lat, a zatem składki te uległy przedawnieniu nie później niż w 2022 r. Odmienna regulacja dotyczy zaś składek wymagalnych od 1 stycznia 2012 r. do teraz, których to okres przedawnienia wynosi 5 lat. Przedawnienie dotyczy wszelkich należności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych względem przedsiębiorcy, natomiast bieg terminu przedawnienia może zostać przerwany np. poprzez pozwanie przedsiębiorcy o zapłatę.

Należy mieć na uwadze, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wytaczając powództwo o zapłatę w zakresie zaległych składek nie odnosi się do kwestii przedawnienia. Otrzymując więc pozew w tym zakresie powinno się więc sprawdzić, czy roszczenie nie przedawniło się, a zatem nie jest się już obowiązanym do zapłaty spornej należności.

Autor:

Rafał Drzewiecki

Adwokat, Mediator, Doradca sukcesyjny

Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej dla osób fizycznych. Dużą wagę przywiązuje do prób polubownego rozwiązania sporu, także w sprawach karnych. Realizuje się zawodowo w prawie karnym, ponieważ aplikację adwokacką odbywał u adwokata specjalizującego w tej właśnie dziedzinie. Szczególnie interesuje się tematyką postpenitencjarną: systemem dozoru elektronicznego, przerwy w odbywaniu kary, warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Skontaktuj się ze specjalistą