Samochody w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej
Co do zasady, przedsiębiorca nie powinien mieć problemu z uzyskaniem leasingu oraz zaliczeniem całości lub części płaconych za samochód rat do kosztów uzyskania przychodów. Progiem wartości samochodu umożliwiającym pełne zaliczenie wydatków do KUP jest 150 000 złotych dla samochodów spalinowych oraz 225 000 złotych dla samochodów elektrycznych.
Ujęcie samochodu osobowego w kosztach firmy – przepisy
Ustawodawca nie przewidział w ustawach o podatku dochodowym przepisów, które zabraniałyby podatnikom ujmowania w kosztach podatkowych wydatków na dwa samochody osobowe. Również organy podatkowe potwierdzały już kilkukrotnie, że nie ma regulacji, która zabraniałaby ujmować w kosztach podatkowych wydatków na dwa samochody osobowe. Najnowsza interpretacja indywidualna w temacie pojawiła się 23 maja 2024 roku i kontynuuje ona głoszony już wcześniej pogląd.
Interpretacja – dwa samochody osobowe w jednoosobowej firmie
Z pytaniem do organu wystąpił prawnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który ma obecnie jeden samochód. Korzysta z niego na podstawie umowy najmu długoterminowego, a koszty z nim związane rozlicza w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów.
Planował wziąć w leasing operacyjny, najem długoterminowy lub inną umowę o podobnym charakterze, jeszcze jeden samochód, który będzie również wykorzystywać (zamiennie) dla celów działalności, w tym m.in. do dojazdów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na spotkania z partnerami handlowymi.
Argumentacja podatnika oparta była na fakcie, że oba samochody byłyby samochodami osobowymi, lecz jeden z nich byłby większy, o większym silniku i pozwalałby na pewniejsze przemieszczanie się na dłuższych trasach, po całym kraju. Natomiast drugi, mniejszy o mniejszym silniku, pozwalałby na ograniczenie kosztów eksploatacji, takich jak koszty zakupu paliwa w ramach przemieszczania się po mieście.
Ocena organu – czy można mieć dwa samochody osobowe w jednoosobowej firmie?
Dyrektor KIS potwierdził, że istnieje możliwość odliczenia kosztów dwóch aut. Zgodził się, że zawarcie umowy leasingu operacyjnego skutkuje tym, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tę część opłat leasingowych (w części dotyczącej spłaty wartości samochodu), która proporcjonalnie do ceny samochodu nie przekracza 150 tys. zł.
Organy w dalszym ciągu stoją więc na stanowisku przychylnym dla podatników. Nic nie stoi na przeszkodzie posiadania w jednoosobowej działalności gospodarczej więcej niż jednego samochodu osobowego, oczywiście pod warunkiem odpowiedniej argumentacji tego rozwiązania.
Autor:
Maciej Szkutnik
Specjalista ds. Podatków
Skontaktuj się ze specjalistą
Nowe unijne przepisy dotyczące sprzedaży towarów przez Internet i platformy handlowe
Od 13 grudnia 2024 roku obowiązywać będą przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988, które...
Kiedy firma powinna przejść restrukturyzację?
Restrukturyzacja to proces, który może uratować firmę przed bankructwem i dać jej szansę na odzyskanie stabilności finansowej....
Co jeśli restrukturyzacja się nie uda?
Restrukturyzacja jest narzędziem, które ma na celu uchronienie przedsiębiorstwa przed bankructwem i umożliwienie mu dalszego...