Zabezpieczenie wierzytelności będąc przedsiębiorcą – przewłaszczenie na zabezpieczenie
Przybliżamy kolejny sposób zabezpieczenia wierzytelności. Brak terminowych płatności naraża przedsiębiorcę na straty, a także utratę płynności finansowej co może prowadzić nawet do upadłości całego przedsiębiorstwa. W jaki sposób bronić się przed nierzetelnością kontrahenta i jakie są możliwości zabezpieczenia przyszłych wierzytelności?
Czym jest przewłaszczenie na zabezpieczenie?
Przewłaszczenie na zabezpieczenie o sposób zabezpieczenia wierzytelności często stosowany przy udzielaniu kredytów przedsiębiorcom – ten rodzaj zabezpieczenia wierzytelności został także przewidziany w przepisach prawa bankowego, jednak nie tylko banki mogą w ten sposób chronić swoje wierzytelności.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie stanowi umowne przeniesienie własności rzeczy stanowiących zabezpieczenie dla wierzyciela oraz uprawnia wierzyciela do wykonywania uprawnień właścicielskich nad rzeczą w niezbędnym dla zabezpieczenia wierzytelności zakresie. Fakt przeniesienia własności rzeczy lub nieruchomości na wierzyciela znacząco ułatwia uzyskiwanie środków, co do których dłużnik postępował nierzetelnie. Przewłaszczenie na zabezpieczenie powoduje, że wierzyciel nie potrzebuje uzyskać tytułu wykonawczego, tak jak w przypadku egzekucji z zabezpieczenia hipotecznego.
Należy przy tym pamiętać, aby zabezpieczana wierzytelność jak najbardziej odpowiadała wartości przedmiotu, który wierzytelność zabezpiecza. Ponadto przy przygotowaniu umowy warto skorzystać
z pomocy adwokata, by skutecznie egzekwować uprawnienia z przewłaszczonych na zabezpieczenie przedmiotów.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie ruchomości
W przypadku zabezpieczenia wierzytelności z wykorzystaniem ruchomości umowa przenosi własność dokładnie wskazanych i opisanych rzeczy pod warunkiem na rzecz wierzyciela. W praktyce oznacza to, że jeśli dłużnik spłaci swoje zadłużenie, skutki umowy przenoszącej własność przestają wiązać strony (przeniesienie własności pod warunkiem rozwiązującym). Jednak w trakcie trwania umowy, dłużnik jest jedynie posiadaczem zależnym ruchomości – nie przysługują mu uprawnienia właścicielskie, ani te związane z uprawnieniami posiadacza samoistnego.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie nieruchomości
Prawo cywilne wyłącza możliwość przeniesienia własności nieruchomości pod warunkiem, co jednak nie wyklucza możliwości zabezpieczenia wierzytelności poprzez zastosowanie przewłaszczenia na zabezpieczenie z wykorzystaniem nieruchomości. Należy jednak przenieść własność nieruchomości bezwarunkowo na rzecz wierzyciela, a w umowie dotyczącej przewłaszczenia na zabezpieczenie zadbać o zapisy zobowiązujące wierzyciela do zwrotnego przeniesienia własności nieruchomości na rzecz dłużnika już po spełnieniu pierwotnego świadczenia, które było zabezpieczane nieruchomością.
Autor:
Rafał Drzewiecki
Adwokat, Mediator, Doradca sukcesyjny
Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej dla osób fizycznych. Dużą wagę przywiązuje do prób polubownego rozwiązania sporu, także w sprawach karnych. Realizuje się zawodowo w prawie karnym, ponieważ aplikację adwokacką odbywał u adwokata specjalizującego w tej właśnie dziedzinie. Szczególnie interesuje się tematyką postpenitencjarną: systemem dozoru elektronicznego, przerwy w odbywaniu kary, warunkowego przedterminowego zwolnienia.
Skontaktuj się ze specjalistą
Przygotowanie do ekspansji międzynarodowej: dlaczego kompleksowe ubezpieczenie jest kluczowe dla firm planujących rozwój za granicą?
Ekspansja na rynki zagraniczne to ogromne wyzwanie, które wiąże się z różnorodnymi ryzykami, takimi jak zmienne przepisy,...
Zabezpieczenia finansowe dla sektora produkcyjnego: jak odpowiednie ubezpieczenia wspierają stabilność finansową firmy
Sektor produkcyjny w Polsce mierzy się z dużymi wyzwaniami, które mogą wpływać na stabilność finansową. W artykule omawiamy,...
Bezpieczeństwo cybernetyczne a ubezpieczenie: czy Twoja firma jest gotowa na zagrożenia XXI wieku?
W dobie gwałtownego rozwoju technologii cyfrowych przedsiębiorstwa muszą mierzyć się z nowymi, dynamicznie zmieniającymi się...