Zabezpieczenie wierzytelności będąc przedsiębiorcą – poręczenie
Przybliżamy kolejny sposób zabezpieczenia wierzytelności. Brak terminowych płatności naraża przedsiębiorcę na straty, a także utratę płynności finansowej co może prowadzić nawet do upadłości całego przedsiębiorstwa. W jaki sposób bronić się przed nierzetelnością kontrahenta i jakie są możliwości zabezpieczenia przyszłych wierzytelności?
Czym jest poręczenie?
To kolejny sposób zabezpieczenia wierzytelności często stosowany przy udzielaniu pożyczek – ten rodzaj zabezpieczenia wierzytelności został przewidziany w przepisach kodeksu cywilnego. Każdy, kto nie jest pewien możliwości wykonania zobowiązania przez swojego kontrahenta może poprzez umowę poręczenia zobowiązać poręczyciela (osobę trzecią) do świadczenia na rzecz wierzyciela na wypadek gdyby pierwotny kontrahent nie był w stanie spełnić świadczenia
Poręczenie przez osobę trzecią ma znaczenie gospodarcze szczególnie jeśli kontrahent jest krótko na rynku lub nie mamy pewności, czy będzie on w stanie wypełnić zobowiązanie ze względu na brak odpowiedniego zaufania.
Poręczenie może mieć charakter odpłatny, jednak zwykle jest nieodpłatny a poręczycielami zostają np. członkowie rodziny dłużnika. Zasadniczo poręczenie zabezpiecza dług już istniejący, jednak możliwe jest także poręczenie długu przyszłego lub warunkowego, co niesie za sobą konsekwencje w postaci możliwości odwołania poręczenia zanim jeszcze właściwa wierzytelność powstanie.
Umowa poręczenia zawierana jest pomiędzy wierzycielem a poręczycielem, zgoda dłużnika nie jest przez przepisy wymagana. Samo oświadczenie poręczyciela musi zostać sporządzone na piśmie. może zawierać w sobie różne zapisy komplikujące ten stosunek umowny. Jednym z nich jest tzw. poręczenie zwrotne. Polega na tym, że wierzyciel zabezpiecza roszczenie zwrotne poręczyciela, które przysługuje poręczycielowi wobec dłużnika głównego w sytuacji, gdy poręczyciel zaspokoił wierzyciela zamiast dłużnika głównego.
Kolejną możliwością jest zapis o tzw. podporęczeniu, czyli poręczeniu za dług poręczyciela. W takiej sytuacji podporęczyciel gwarantuje świadczenie ze strony poręczyciela. Odpowiedzialność podporęczyciela ogranicza się do wysokości zobowiązania poręczyciela. Co istotne może mieć także charakter terminowy, nawet jeśli samo poręczenie poręczyciela zostało złożone jako bezterminowe. Podporęczyciel odpowiada wobec wierzyciela, a ewentualne roszczenie regresowe przysługuje mu tylko od poręczyciela.
Inne rodzaje poręczenia
Warto wskazać, że poręczenie określone w art. 876 kodeksu cywilnego różni się od poręczenia wekslowego (awal), które opiera się na innych przepisach kodeksu cywilnego i polega na bezwarunkowym poręczeniu długu wekslowego, o czym więcej w kolejnych artykułach.
Podobnie należy odróżnić opisane powyżej poręczenie od poręczenia majątkowego, które ma zastosowanie w procesie karnym jako zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania.
Przy przygotowaniu umowy poręczenia warto skorzystać z pomocy adwokata, by skutecznie egzekwować uprawnienia wynikające z takiej umowy.
Autor:
Rafał Drzewiecki
Adwokat, Mediator, Doradca sukcesyjny
Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej dla osób fizycznych. Dużą wagę przywiązuje do prób polubownego rozwiązania sporu, także w sprawach karnych. Realizuje się zawodowo w prawie karnym, ponieważ aplikację adwokacką odbywał u adwokata specjalizującego w tej właśnie dziedzinie. Szczególnie interesuje się tematyką postpenitencjarną: systemem dozoru elektronicznego, przerwy w odbywaniu kary, warunkowego przedterminowego zwolnienia.
Skontaktuj się ze specjalistą
Nowe unijne przepisy dotyczące sprzedaży towarów przez Internet i platformy handlowe
Od 13 grudnia 2024 roku obowiązywać będą przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988, które...
Kiedy firma powinna przejść restrukturyzację?
Restrukturyzacja to proces, który może uratować firmę przed bankructwem i dać jej szansę na odzyskanie stabilności finansowej....
Co jeśli restrukturyzacja się nie uda?
Restrukturyzacja jest narzędziem, które ma na celu uchronienie przedsiębiorstwa przed bankructwem i umożliwienie mu dalszego...