Prowadzenie działalności w miejscu zamieszkania – możliwe odliczenia

Z zapytaniem w tej sprawie zwrócił się podatnik prowadzący kancelarię adwokacką. Nabył on segment w domu szeregowym i zagospodarował jedno z obecnych w nim pomieszczeń na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Reszta domu stanowi lokal mieszkalny. Podatnik stwierdził, że ponosić będzie koszty np. prądu, gazu, podatku od nieruchomości, abonamentu za internet, odsetek od kredytu hipotecznego. Co istotne, nieruchomość nie była zakupiona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Decyzja Dyrektora KIS ws. prowadzenia działalności w miejscu zamieszkania i możliwości odliczania kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z dnia 6 marca 2024 nr 0112-KDIL2-2.4011.41.2024.KP stanął na stanowisku, że koszty prądu, gazu (ogrzewania), podatku od nieruchomości, abonamentu za internet – proporcjonalnie do powierzchni nieruchomości wykorzystywanej na cele prowadzonej działalności gospodarczej, będą stanowić koszty uzyskania przychodów. Dodatkowo, organ wskazał możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odsetek od kredytu hipotecznego w momencie ich zapłacenia – argumentując, że skoro nieruchomość będzie w części wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej, to odsetki od kredytu zaciągniętego na jej zakup i remont – w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię wykorzystywaną w działalności gospodarczej – mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności.

Dyrektor KIS stwierdził, że pogląd ten jest zgodny z orzecznictwem (choć nie przywołał konkretnych wyroków). Niemniej jednak jest to świetne rozwiązanie dla mniejszych podmiotów gospodarczych lub tych zaczynający swoją działalność w celu zmniejszenia wydatków, na przykład na wynajem oddzielnego lokalu przeznaczonego na biuro.

Autor:

Maciej Szkutnik

Specjalista ds. Podatków

 

Skontaktuj się ze specjalistą