Dodatkowe finansowanie Spółki a CIT estoński

Jedną z najczęściej spotykanych form zasilenia podmiotów gospodarczych w środki pieniężne jest zawarcie umowy pożyczki ze wspólnikiem. Należy jednak pamiętać, że taka forma finansowania, mimo swojej popularności, może obciążać bilans spółki.

Ryczałt od dochodów spółek a opodatkowanie

Na szczególne podkreślenie zasługuje sytuacja, w której znajdują się podatnicy korzystający z opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek. Co do zasady nie uiszczają oni podatku dochodowego w zaliczkach, a dokonują jego wyliczenia i zapłaty dopiero w momencie wypłaty środków ze spółki lub dokonania transakcji tzw. „ukrytych zysków”.

Ukryte zyski a transakcje podlegające ryczałtowi

Ustawodawca w ustawie o CIT przedstawia otwarty katalog czynności, których dokonanie kwalifikowane będzie jako ukryte zyski. Oznacza to tym samym, że są to jedynie przykłady transakcji, a organ może uznać również inne z nich za podlegające opodatkowaniu ryczałtem.

Spółka, zwrot pożyczki z odsetkami dla wspólnika, będzie zobowiązana uznawać odsetki jako ukryty zysk, co skutkuje opodatkowaniem tej transakcji. Zgodnie z postanowieniami artykułu 28m ust. 4 ustawy o CIT, do ukrytych zysków nie zalicza się kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej akcjonariuszowi czy wspólnikowi, z wyjątkiem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat. W rezultacie, spółka będzie zobligowana do potrącenia podatku w wysokości 20% (lub 10%, jeżeli spełnia kryteria małego podatnika) od wypłaconych odsetek.

Kiedy spółka jest małym podatnikiem?

Zgodnie z definicją ustawową, małym podatnikiem jest spółka, której wartość przychodu ze sprzedaży (uwzględniając VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 2 000 000 euro, co w 2023 roku stanowiło równowartość kwoty 9 654 400 zł, a w 2024 roku – wartość 9 218 000 zł.

Interpretacja KIS a ukryty zysk

W interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 13 kwietnia 2023 r. o sygnaturze 0111-KDIB1-2.4010.65.2023.2.AW Organ uznał, iż pożyczka udzielona przez Wnioskodawcę na rzecz ojca wspólnika (będącego równocześnie prezesem zarządu – a więc podmiotu powiązanego) będzie stanowiła tzw. ukryty zysk i będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Tym samym, należy pamiętać, aby zwrot pożyczki dokonywał się jedynie w zakresie pożyczonego kapitału, bez odsetek. Na niekorzyść podatników, takie stanowisko organów podatkowych jest spójne i niezmienne od długiego czasu.

Stanowisko WSA a ukryty zysk

Nie zawsze jednak stanowisko Organu podatkowego jest podtrzymywane przez Sądy Administracyjne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 12 maja 2023 r. o sygnaturze I SA/Gl 93/23 wskazał, iż nie należy z góry traktować każdej udzielonej przez spółkę na estońskim CIT pożyczki jako ukrytego zysku. Kluczowym kryterium powinno być to, czy pożyczka została udzielona w związku z prawem do udziału w zysku.

Alternatywne formy finansowania spółki

Za taką możliwość uznać należy dopłaty do spółki. Są one finansowaniem zwrotnym, nie obciążającym bilansu Spółki. Ważnym jest, aby już w umowie Spółki przewidzieć ich wprowadzenie. Pozwoli to na uniknięcie kosztów związanych z zmianami umowy spółki u notariusza.

Same dopłaty przy opodatkowaniu estońskim CIT-em nie będą traktowane jako ukryty zysk, a tym samym nie będą podlegały opodatkowaniu. Opodatkowaniu podlegałaby bowiem jedynie nadwyżka zwróconej kwoty dopłaty, ponad kwotę wniesionej kwoty.

Podatek od czynności cywilnoprawnych a dopłaty

Warto jednak mieć na uwadze, że wprowadzane dopłaty, bez względu na sposób opodatkowania spółki, podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5%, naliczanemu od wartości transakcji. Co istotne, ustawodawca nie przewidział jednak obowiązku opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zwrotu dopłat, co stanowi korzyść dla podatników.

Autor:

Maciej Szkutnik

Specjalista ds. Podatków

 

Skontaktuj się ze specjalistą