Oszustwo ubezpieczeniowe
Wyłudzenia odszkodowania w polskich realiach jest sytuacją nierzadką. Koszt niektórych ubezpieczeń jest niewielki, a odszkodowanie z tytułu szkody może okazać się znaczące. W takiej sytuacji sprawca może zdecydować się na spowodowania zdarzenia w celu uzyskania odszkodowania, czyli dokonania lub usiłowania przestępstwa oszustwo ubezpieczeniowe.
Oszustwo ubezpieczeniowe – na czym polega?
Zgodnie z treścią art. 298 k.k. kto, w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, powoduje zdarzenie będące podstawą do wypłaty takiego odszkodowania. Innymi słowy sprawca, którym może być każdy (przestępstwo powszechne) tworzy sytuację, która wiązać się może z wypłatą odszkodowania. Typowym, popularnym przykładem jest spowodowanie kolizji drogowej (tzw. ustawka), gdzie jeden uczestnik (poszkodowany) zostaje uderzony przez inny pojazd (sprawca). Ten drugi co do zasady ponosi odpowiedzialność, a naprawa pojazdu oraz skutki osobowe zdarzenia są likwidowane z polisy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Innym działaniem, które można określić jako typowe, to podpalenia. Sprawca umyślnie podkłada ogień mając na celu częściowe lub całkowite uszkodzenia przedmiotu ubezpieczenia (np. budynku).
Oszustwo ubezpieczeniowe – co mi grozi?
Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.Do jego dokonania dochodzi już w momencie wystąpienia zdarzenia i nie ma znaczenia czy doszło do wypłaty odszkodowania. Zatem nie musi nastąpić pokrycie szkody z polisy, aby sprawca odpowiadał za swój czyn. Nierzadkie są przypadki, że nieświadomy zakresu ubezpieczenia tworzy sytuację, co do której jest pewien, że skutkować będzie wypłatą odszkodowania, a ostatecznie do tego nie dochodzi. Sprawca, który dobrowolnie zapobiegł zapłacie odszkodowania (czynny żal), karze nie podlega. Przepis tutaj pozostawia furtkę tym osobom, które rozmyśliły się i planują odstąpić od dokonania.
Zostałem oskarżony o popełnienie oszustwa ubezpieczeniowego – co teraz?
Autor:
Łukasz Oleś
Adwokat
Aktualnie swoją praktykę koncentruje na sprawach bankowych, ubezpieczeniowych i karnych, w szczególności dot. przestępstw przeciwko instytucjom finansowym. Uważa, że wykonywania zawodu adwokata polega na świadczeniu usług wszystkim tym, którzy tego potrzebują, niezależnie od ich aktualnej sytuacji. Jego dewizą są słowa rzymskiego jurysty Ulpiana Domicjusza: „Advocatus non accusat — adwokat nie oskarża”.
Skontaktuj się ze specjalistą
Przygotowanie do ekspansji międzynarodowej: dlaczego kompleksowe ubezpieczenie jest kluczowe dla firm planujących rozwój za granicą?
Ekspansja na rynki zagraniczne to ogromne wyzwanie, które wiąże się z różnorodnymi ryzykami, takimi jak zmienne przepisy,...
Zabezpieczenia finansowe dla sektora produkcyjnego: jak odpowiednie ubezpieczenia wspierają stabilność finansową firmy
Sektor produkcyjny w Polsce mierzy się z dużymi wyzwaniami, które mogą wpływać na stabilność finansową. W artykule omawiamy,...
Bezpieczeństwo cybernetyczne a ubezpieczenie: czy Twoja firma jest gotowa na zagrożenia XXI wieku?
W dobie gwałtownego rozwoju technologii cyfrowych przedsiębiorstwa muszą mierzyć się z nowymi, dynamicznie zmieniającymi się...