Umowa rezerwacyjna mieszkania
Umowa rezerwacyjna, zgodnie z obowiązującą ustawą z 20 maja 2021 roku o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, pełni funkcję zabezpieczającą przed zawarciem umowy deweloperskiej. Przed zawarciem umowy deweloperskiej, strony mogą podpisać umowę rezerwacyjną, której celem jest tymczasowe wyłączenie mieszkania lub domu z oferty sprzedaży. Deweloper zobowiązuje się wtedy nie zawierać umowy dotyczącej danego lokalu lub domu z innym klientem, dając nabywcy/deweloperowi okres na ostateczne zdecydowanie, czy zawrzeć umowę deweloperską dotyczącą konkretnego przedsięwzięcia.
Umowa rezerwacyjna – warunki
Umowa rezerwacyjna musi być spisana na piśmie pod rygorem nieważności oraz szczegółowo określać: strony umowy, miejsce i datę zawarcia umowy, cenę wybranego lokalu lub domu z oferty sprzedaży, wysokość ewentualnej opłaty rezerwacyjnej, okres, na jaki lokal lub dom będzie wyłączony z oferty sprzedaży, usytuowanie lokalu w budynku, powierzchnię użytkową oraz układ pomieszczeń. Powyższy katalog jest otwarty, co umożliwia stronom dodanie innych, istotnych dla nich zapisów. Umowa rezerwacyjna obowiązuje przez określony czas, uwzględniający okres potrzebny do uzyskania decyzji kredytowej lub przyrzeczenia udzielenia kredytu przez rezerwującego. Podstawową korzyścią z umowy rezerwacyjnej jest zapewnienie klientowi prawa pierwszeństwa do nabycia wybranego lokalu, co równocześnie pozwala deweloperom szacować potencjalny popyt na oferowane lokale.
Rozliczenie opłaty rezerwacyjnej
W kwestii rozliczenia opłaty rezerwacyjnej, strony umowy mogą ustalić, że zobowiązanie to wiąże się z opłatą rezerwacyjną, nieprzekraczającą 1% ceny nieruchomości, która jest zaliczana na poczet ceny nabycia praw wynikających z umowy. Ważne jest, że opłata ta jest zwracana rezerwującemu, gdy ten nie uzyska pozytywnej decyzji kredytowej. Jeśli deweloper nie spełni zobowiązań wynikających z umowy rezerwacyjnej, opłata jest zwracana rezerwującemu w podwójnej wysokości. Natomiast w przypadku zmian w prospekcie informacyjnym bez poinformowania rezerwującego, opłata również podlega zwrotowi. Z drugiej strony, gdy rezerwujący nie będzie chciał zawrzeć umowy deweloperskiej, opłata ta przechodzi na rzecz dewelopera.
Podpisanie umowy rezerwacyjnej – jaki ma cel?
Podpisanie umowy rezerwacyjnej ma na celu chronienie interesu stron. Jeśli jedna ze stron zdecyduje się przeprowadzić transakcję, druga strona zobowiązana jest do zawarcia umowy deweloperskiej, zgodnie z warunkami określonymi w umowie rezerwacyjnej. Dla osób wahających się nad wyborem inwestycji, umowa rezerwacyjna stanowi korzystne rozwiązanie, umożliwiając wstępne zarezerwowanie lokalu bez ryzyka, że zostanie on zakupiony przez kogoś innego. Warto zatem brać pod uwagę możliwość zawarcia umowy rezerwacyjnej, który stanowi skuteczny środek ochrony interesów przyszłych nabywców nieruchomości.
Autor:
Rafał Drzewiecki
Adwokat, Mediator, Doradca sukcesyjny
Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej dla osób fizycznych. Dużą wagę przywiązuje do prób polubownego rozwiązania sporu, także w sprawach karnych. Realizuje się zawodowo w prawie karnym, ponieważ aplikację adwokacką odbywał u adwokata specjalizującego w tej właśnie dziedzinie. Szczególnie interesuje się tematyką postpenitencjarną: systemem dozoru elektronicznego, przerwy w odbywaniu kary, warunkowego przedterminowego zwolnienia.
Skontaktuj się ze specjalistą
Nowe unijne przepisy dotyczące sprzedaży towarów przez Internet i platformy handlowe
Od 13 grudnia 2024 roku obowiązywać będą przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988, które...
Kiedy firma powinna przejść restrukturyzację?
Restrukturyzacja to proces, który może uratować firmę przed bankructwem i dać jej szansę na odzyskanie stabilności finansowej....
Co jeśli restrukturyzacja się nie uda?
Restrukturyzacja jest narzędziem, które ma na celu uchronienie przedsiębiorstwa przed bankructwem i umożliwienie mu dalszego...