Czym jest CSRD?
CSRD to unijna dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zakłada ona rozszerzenie zakresu obowiązków związanych z raportowaniem niefinansowym, a więc raportowaniem w zakresie: kwestii środowiskowych, społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego.
Kogo i kiedy obejmie CSRD?
Przepisy dyrektywy przewidują trójstopniowy harmonogram zastosowania nowych obowiązków przez wskazane jednostki. W pierwszej kolejności informacje za rok obrotowy 2024 przedstawią duże przedsiębiorstwa notowane na giełdzie, które już obecnie raportują tzw. informacje niefinansowe na podstawie dyrektywy o sprawozdawczości niefinansowej NFRD. Rok później sprawozdanie przedstawią pozostałe, nienotowane na giełdzie duże jednostki, niepodlegające dyrektywie NFRD. Małe i średnie spółki giełdowe złożą po raz pierwszy raport za rok obrotowy 2026 – i one też wyjątkowo będą miały możliwość skorzystać z uprawnienia do odstąpienia od raportowania o dwa lata. W końcu, w 2029 roku obowiązki obejmą również niektóre jednostki zależne i oddziały przedsiębiorstw spoza Unii Europejskiej, które prowadzą działalność na terytorium UE.
Wymogi dyrektywy o CSRD
Informacje zgłaszane w raportach powinny być zrozumiałe, istotne, weryfikowalne, porównywalne i wiernie przedstawione. Co również istotne, raporty obejmą nie tylko dane historyczne. Raportujące jednostki powinny przedstawić zarówno ujęcie retrospektywne, jak i strategie i cele podmiotu w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej. Samo sprawozdanie natomiast powinno obejmować cztery obszary:
- Ład korporacyjny
- Strategia
- Zarządzanie wpływem, ryzykami i stratami
- Wskaźniki i cele
Wszystkie informacje będą wymagały niezależnej weryfikacji przez biegłego rewidenta lub firmę audytorską (początkowo w ograniczonym zakresie).
Skutki niezastosowania się do obowiązków CSRD
Przedsiębiorstwa, które nie zgłoszą danych niefinansowych zgodnie z CSRD, będą narażone na konsekwencje – w tym m.in:
- Kary finansowe i sankcje prawne
- Utrata zaufania i reputacji
- Konkurencyjna niekorzystność
- Ograniczenia dostępu do kapitału
Autor:
Maciej Szkutnik
Specjalista ds. Podatków
Skontaktuj się ze specjalistą
Przygotowanie do ekspansji międzynarodowej: dlaczego kompleksowe ubezpieczenie jest kluczowe dla firm planujących rozwój za granicą?
Ekspansja na rynki zagraniczne to ogromne wyzwanie, które wiąże się z różnorodnymi ryzykami, takimi jak zmienne przepisy,...
Zabezpieczenia finansowe dla sektora produkcyjnego: jak odpowiednie ubezpieczenia wspierają stabilność finansową firmy
Sektor produkcyjny w Polsce mierzy się z dużymi wyzwaniami, które mogą wpływać na stabilność finansową. W artykule omawiamy,...
Bezpieczeństwo cybernetyczne a ubezpieczenie: czy Twoja firma jest gotowa na zagrożenia XXI wieku?
W dobie gwałtownego rozwoju technologii cyfrowych przedsiębiorstwa muszą mierzyć się z nowymi, dynamicznie zmieniającymi się...