Czy darowiznę na fundację można odliczyć od podatku?

W artykule poruszamy istotną kwestię możliwości odliczenia darowizn na fundacje od podatku – temat szczególnie ważny zarówno dla darczyńców, jak i organizacji pozarządowych. Wyjaśniamy, jak na gruncie obowiązujących przepisów podatkowych, darowizny na rzecz fundacji mogą przynieść korzyści podatkowe dla darczyńców. Ponadto, przybliżamy najnowsze interpretacje prawne dotyczące darowizn na fundacje, które nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego, a realizują cele w zakresie nauki, edukacji czy wychowania.

Darowizny na fundacje a ulga podatkowa

Jak stanowi ustawa – podatnik, który w roku podatkowym przekazała darowizny może odliczyć odpowiednią kwotę od podatku, wtedy, gdy podmiotem otrzymującym darowiznę była/był:

  1. Organizacja pozarządowa (np. fundacja i stowarzyszenie), które nie jest jednostką sektora finansów publicznych i nie działa w celu osiągnięcia zysku oraz m.in. kościołów, stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego czy spółdzielni socjalnych;
  1. równoważnych organizacji określonych w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, które obowiązują w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE) lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG,Islandia, Liechtenstein, Norwegia), które prowadzą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych i realizują wskazane cele.
  1. Podmiot działający na rzecz kultu religijnego, krwiodawstwa, kształcenia zawodowego, a darowizna dotyczyła spełnienia celów, które są określone w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (np. na wspieranie rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej, na działalność charytatywną i na rzecz osób niepełnosprawnych, na ochronę i promocję zdrowia czy na naukę, szkolnictwo wyższe i edukację).

Warunki odliczenia darowizn od podatku

Takie przekazanie środków może zostać odliczone od podatku w całej wysokości, nie większej jednak niż 6% dochodu.

Darowizny na rzecz fundacji bez statusu OPP a ulga podatkowa

Na bazie przepisów ogólnych zapytano Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy darowizna przekazana na rzecz fundacji nieposiadającej statusu organizacji porządku publicznego może zostać odliczona od podatku. W stanie faktycznym podkreślono, że podmiot za cel statutowy obrał prowadzenie działalności w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowania, a zarząd fundacji w formie pisemnej potwierdził, dyspozycję darowanych środków do realizacji tylko tych celów.

Dyrektor KIS zgodził się z twierdzeniem wnioskodawcy i potwierdził, że podatnik może odliczyć kwotę darowizny pieniężnej dokonanej na rzecz fundacji od podstawy obliczenia podatku dochodowego na zasadach określonych w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.

Organ podatkowy wyjaśnia, że zgodnie z art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – wskazywane we wniosku cele – są uważane za cele pożytku publicznego. Dodatkowo fundacja spełnia inne warunki dot. odliczenia. 

Podsumowanie interpretacji KIS

Podsumowując, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawił stanowisko, w którym, Fundacja nie posiadająca statusu „organizacji pożytku publicznego” zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, ale wykonująca cele statutowe określone jako prowadzenie działalności w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowania może być beneficjentem darowizny, która może zostać odliczona od podatku darczyńcy.

Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.648.2023.1.DA

Autor:

Maciej Szkutnik

Specjalista ds. Podatków

 

Skontaktuj się ze specjalistą