Decyzja o warunkach zabudowy – zmiana przepisów

W dniu 24 września 2023 r. wprowadzono zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, obejmujące między innymi decyzje dotyczące warunków zabudowy. Po zmianach w ustawie przedstawiono nowe wytyczne. Kwestia związane z tym, kiedy decyzja o warunkach zabudowy jest wymagana, uregulowana jest w art. 59 Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przepisy te zostały zmienione przez Ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Nowe uregulowania obowiązują nas od 24 września 2023 r.

Kiedy wymagana jest decyzja o warunkach zabudowy?

Warunki zabudowy są określane poprzez decyzję w przypadku zmiany zagospodarowania danego obszaru, sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego fragmentu, gdy brakuje planu miejscowego oraz w przypadku zmiany zagospodarowania terenu, nawet jeśli na danym obszarze obowiązuje plan zatwierdzony przed 1 stycznia 1995 roku.

Jednakże warunki zabudowy nie są ustalone przy zmianie jednorazowej, trwającej do roku.

Kiedy nie jest wymagana decyzja o warunkach zabudowy?

Nie jest konieczne uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy w przypadku działań budowlanych, takich jak remont, montaż lub przebudowa, pod warunkiem że nie wpływają one na zmianę sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego, nie zmieniają jego architektonicznej formy, oraz nie są objęte procedurą oceny oddziaływania na środowisko, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Nie wymaga się uzyskania decyzji o warunkach zabudowy przy zmianie zagospodarowania terenu dotyczącego obiektów budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 4–6, 8–12, 17, 21–28 i 30 oraz ust. 2 ustawy Prawo budowlane. Tutaj też występują wyjątki, które wymagają wydania rzeczonej decyzji – są to obiekty budowlane wpisane do rejestru zabytków lub położone na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, obiekty znajdujące się na obszarze parków narodowych, rezerwatów i ich otulin, art. 29 ust. 1 pkt 4, 5, 8, 10, 23 i 27 oraz ust. 2 pkt 1–3, 8, 14, 15, 17, 24, 29 i 32 ustawy Prawo budowlane, sytuowanych na obszarach Natura 2000 oraz art. 29 ust. 1 pkt 5, 8 i 22 oraz ust. 2 pkt 1–3, 8, 14, 15, 31 i 32 ustawy Prawo budowlane, znajdujących się na obszarze objętym formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 3, 4 i 6–9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Autor:

Rafał Drzewiecki

Adwokat, Mediator, Doradca sukcesyjny

Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej dla osób fizycznych. Dużą wagę przywiązuje do prób polubownego rozwiązania sporu, także w sprawach karnych. Realizuje się zawodowo w prawie karnym, ponieważ aplikację adwokacką odbywał u adwokata specjalizującego w tej właśnie dziedzinie. Szczególnie interesuje się tematyką postpenitencjarną: systemem dozoru elektronicznego, przerwy w odbywaniu kary, warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Skontaktuj się ze specjalistą